Jdi na obsah Jdi na menu
 


Původ koní nabo-li Domestikace:

 

Dříve než člověk koně ochočil, panoval mezi nimi vztah lovce a kořisti. Je mnoho dokladů o tom, že v poslední době ledové byla stáda divokých koní pro pravěké lidi zdrojem obživy. Oblíbenou loveckou taktikou bylo zahánění skupiny zvířat na útes, aby se pádem zabila. 

Půvo předků dnešních koní lze stopovat až do doby před 60 mil.lety.v roce 1867 objevili paleontologové na jihozápadě USA ve vrstvách ze starších třetihor skoro úplnou kostru zvířete, kterébylo uznáno za nejstaršího koně. Vědci ho nazívali Eohippus  ( Eos je jitřenka, hippos kůň ), tedy kůň z úsvitu a našli i souvislý řetěz jeho následovníků až k vrcholu, jímž je náš domácí kůň.

Za zkrocení koně pravděpodobně vděčíme kočovným Árjů, které putovaly ve stepích mezi Černým a Kspickým mořem.Součestně ale s největší pravděpodobností docházelo ke zdomácnění koně i jinde,třeba na arabském poloostrově,v Alpách a Pyrenejském poloostrově.

Pohled na koně z jiné stránky: Krása a ušlechtilost vzhledu a pohybu koně inspirovala člověka již od doby kamenné.  Ve výkladu historie původu koně existují dodnes některé neodpovězené otázky. Jeho anatomie a fyziologie, stejně jako projev základních životních funkcí, však svědčí o tom, že tento druh se vyvíjel v divokém stádu. Proto chceme-li o koně řádně pečovat, musíme důsledně respektovat jeho dědičné základní životní projevy a potřeby.

Typy koní:

a) jezdecký pony: byl vyšlechtěn systematickým meziplenným  křížením. má v sobě krev nejen původních ponyů, alei typických anglických jezdeckých koní. Jedinci, u kterých převládá podíl krve jezdeckých koní, jsou používání mnohem častěji pro samotné jezdectví. V kohoutku měří 147 cm.při výstavách a soutěžích jsou hodnoceny podle kohoutkové výšce.

b) Klusák:Je typem elegantního koně , jehož výška v kohoutku se pohybuje od 144 do 160 cm. U tohoto ušlechtilého koně téměř výhradně k závodním účelům je posuzována satvba těla především s ohledem na dokonalou mechaniku končetin. velký důraz je kladen zvláště na pohyblivost hlezenního a kolenního kloubu. Ppožadovanou vlastností je i poslušnost je i poslušnost zvířete.